Kiedy należy wymienić prawo jazdy?

brake-1198857_640

Od stycznia 2013 roku w Polsce nie wydaje się już bezterminowego prawo jazdy. Zatem, ile ważny jest dokument?

Prawo jazdy powinno się wymieć w przypadku utraty jego ważności jak również gdy nastąpi zmiana adresu lub nazwiska kierowcy. Najdłuższy, możliwy termin ważności tego dokumentu to obecnie 15 lat. Według obowiązujących przepisów, prawo jazdy może mieć jednak znacznie krótszy okres ważności w przypadku przeciwwskazań medycznych takich jak np. duża wada wzroku.

Przy wymianie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T nie są konieczne  dodatkowe badania lekarskie. Wyjątek stanowi sytuacja w której zostały stwierdzone przeciwwskazania medyczne i w związku z tym dokument został wydany na krótszy okres czasu. Poddanie się badaniom lekarskim jest natomiast konieczne w przypadku kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E. Wówczas prawo jazdy jest ważne przez 5 lat.

Wymiany dokumentu można dokonać w wydziale komunikacji odpowiednim dla miejsca zameldowania. Należy tam osobiście zwrócić się z wnioskiem o wydanie prawa jazdy. Konieczne jest złożenie starego dokumentu oraz fotografii o wymiarach 35x 45 mm, a także okazanie dowodu osobistego. Koszt wymiany to 100,50 zł.

Źródło: motofakty.pl

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s