Kiedy pieszy ma pierwszeństwo?

japan-2014616_640

Kiedy powinniśmy ustąpić pierwszeństwa pieszemu? Oczywistym jest, że pieszy ma pierwszeństwo na przejściu dla pieszych czyli popularnej zebrze. Są jednak wyjątki od tej reguły.

Zasady zachowania pieszego oraz kierowcy na drodze określa art. 26 Prawa o ruchu drogowym. W myśl tego przepisu:

  1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.
  2. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Podsumowując, kierowca ma obowiązek zatrzymania się przed przejściem, tylko gdy znajduje się na nim pieszy. Jeżeli dopiero zbliża się on do przejścia bądź czeka na przepuszczenie przez kierowcę, tylko od jego dobrej woli zależy, czy ustąpi mu pierwszeństwa. Wyjątek stanowią specjalne strefy zamieszkania. Na ich terenie pieszy ma zawsze bezwzględnie pierwszeństwo. Powinno się również pamiętać, że wysepka jest traktowana jak chodnik. Tak więc pieszy poruszający się po przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo tylko do momentu, w którym znajduje się na jezdni, po wejściu na wysepkę musi się zatrzymać, gdyż nadjeżdżające samochody nie mają już obowiązku ustąpienia mu pierwszeństwa.

Źródło: moto.pl

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s