Samochód uszkodzony u mechanika. Kto pokryje koszty naprawy?

spanner-3013129_640

Mechanik uszkodził Ci auto, które oddałeś do naprawy? Zostało zarysowane lub uszkodzeniu uległa jego sprawna część? Sprawdź kto poniesie odpowiedzialność.

Wizyta w warsztacie niespodziewanie kończy się dodatkowymi uszkodzeniami, które generują koszty. Nie oznacza to jednak, że zapłacisz z własnej kieszeni. Według przepisów kodeksu cywilnego mechanik, który naprawiając jedną część uszkodził inną, w całości odpowiada za powstałą szkodę, ponieważ nie zachował należytej staranności.

Według art. 355 ust. 2 kodeksu cywilnego dłużnik obowiązany jest do staranności ogólnie wymaganej w stosunkach danego rodzaju (należyta staranność).

Z kolei art. 471 mówi, że dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

Zgodnie z art. 637 powinniśmy żądać od warsztatu naprawienia szkody bezpłatnie w wyznaczonym terminie albo pokrycia kosztów naprawy w innym warsztacie – jeśli ten, który uszkodził auto nie jest w stanie go naprawić.

Źródło: mfind.pl
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s