Brak opon zimowych a odszkodowanie

city-925370_640

W Polsce nie ma mamy obowiązku wymiany opon na zimowe. Jednak ich brak może się wiązać z odmową wypłaty odszkodowania z polisy AC. Co z odszkodowaniem z OC sprawcy i czy możemy liczyć na pomoc assistance?

Od 1 listopada w wielu krajach europejskich m. in. w Czechach, Słowacji czy w Niemczech rozpocznie się okres obowiązkowego korzystania z opon zimowych. W naszym kraju jest to w dalszym ciągu kwestia dobrowolnego wyboru. Jedynym wymogiem jest bieżnik opon o wysokości przynajmniej 1,6 mm.

Kłopoty mogą pojawić się w momencie, gdy chcemy ubiegać się o odszkodowanie z AC. Kluczowe znaczenie mają tutaj przyjęte w umowie warunki, pod jakimi ubezpieczyciel bierze na siebie odpowiedzialność. Nawet jeżeli w umowie nie ma jasno zapisane, że ogumienie ma być przystosowane do warunków atmosferycznych, to ubezpieczyciel może uznać brak opon zimowych za rażące zaniedbanie i obniżyć kwotę odszkodowania.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku odszkodowania z OC sprawcy. Ubezpieczalnia ma obowiązek wypłacić pełne odszkodowanie bez względu na jakich oponach poruszał się pojazd. To samo tyczy się pomocy w ramach komunikacyjnego assistance. Kierowca może na nią liczyć nawet jeśli nie korzystał z „zimówek”.

Źródło: motofakty.pl

 

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s