Czy opony zimowe powinny być obowiązkowe?

car-2755551_640

Pomimo iż w naszym kraju nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe, większość kierowców i tak się na nią decyduje. Jak co roku trwa też dyskusja czy montaż opon zimowych jest niezbędny, czy może wystarczą opony całoroczne. Z drugiej jednak strony pojawiają się głosy popierające wprowadzenie obowiązku wymiany podobnie jak w wielu krajach europejskich.

W Polsce wprowadzenie obowiązkowych opon zimowych na określony czas, bez względu na warunki zablokowało ministerstwo transportu. Większość właścicieli samochodów osobowych dobrowolnie montuje do swoich aut opony zimowe, mając na uwadze własne bezpieczeństwo. Wielu z nich na różne sposoby szuka oszczędności i dlatego niektórzy decydują się na kupno wyłącznie dwóch opon zimowych.Według ekspertów powinno się je montować na tylnej osi aby uniknąć nadsterowności samochodu, która może prowadzić do wpadnięcia w poślizg. Eksperci zalecają również, że bezpieczniej zamontować 4 tańsze opony niż tylko dwie nawet najlepszej jakości.

Opony zimowe w znacznym stopniu przyczyniają się do bezpieczeństwa, szczególnie na podrzędnych drogach w małych miejscowościach, które są rzadziej odśnieżane. Posiadają specjalnie zaprojektowane bieżniki, które o wiele lepiej radzą sobie w trudnych warunkach. Ogumienie letnie natomiast traci swoje właściwości przy średniej dobowej temperaturze poniżej 7 stopni Celsjusza.

Źródło: motofakty.pl

 

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s