Pojazd zastępczy z OC sprawcy. Na jak długo przysługuje?

passenger-car-150155_640

Przywrócenie samochodu do stanu użyteczności po stłuczce zwykle wymaga czasu. Najdłużej czeka się zazwyczaj na zamówione części niezbędne do naprawy. Na szczęście mamy prawo w tym czasie korzystać z pojazdu zastępczego. Jak długo? I co zrobić w sytuacji, gdy ubezpieczyciel chce zwrotu szybciej niż odzyskamy naprawiony samochód?

Czas oczekiwania na części do wymiany może okazać się dłuższy niż tzw. technologiczny czas naprawy pojazdu przewidziany w towarzystwie ubezpieczeniowym. Wówczas ubezpieczyciel wezwie do zwrotu pojazdu zastępczego. W takiej sytuacji najlepiej wypożyczyć pojazd we własnym zakresie, a potem przedstawić faktury z wypożyczalni w towarzystwie. Bardzo istotne jest aby wynajęte auto było klasy odpowiadającej klasie naszego samochodu.

W przypadku szkody całkowitej auto zastępcze należy się do czasu, gdy dostaniemy pieniądze z odszkodowania i uda się sprzedać wrak, czyli wtedy, gdy odzyskana kwota pozwoli na zakup ,,nowego” samochodu. Oczywiście nie można zbyt długo oczekiwać na kupca, ponieważ ubezpieczyciel może odmówić zwrotu pieniędzy za wynajem, gdy trwał on na przykład aż przez rok.

Źródło: mfind.pl

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s