Mandat z zagranicy. Czy trzeba zapłacić?

street-238458_640

Fotoradar zrobił Ci zdjęcie na zagranicznych wakacjach? Sprawdź, jakie grożą Ci konsekwencje za nieopłacenie mandatu z zagranicy.

W Unii Europejskiej od trzech lat obowiązuje dyrektywa umożliwiająca szybką wymianę informacji o kierowcach. Nie obejmuje ona tylko Danii, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Polski Krajowy Punkt Kontaktowy otrzymuje zapytanie o właściciela auta z danym numerem rejestracyjnym, sprawdza dane w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców i przekazuje je zagranicznej policji, która wszczyna postępowanie. Właściciel auta otrzymuje pismo w języku polskim, zawierające numer konta na który należy przelać pieniądze.

Jeśli kierowca nie zapłaci mandatu, zagraniczne służby mają prawo ścigać go z pomocą polskich sądów. Te mogą z kolei przekazać sprawę komornikowi, który do mandatu doliczy jeszcze swoje opłaty.

Mało prawdopodobne jest przedawnienie zagranicznego mandatu. W wielu krajach np. we Włoszech mandaty przedawniają się dopiero po 5 latach. Służby mogą wyegzekwować należność z odpowiednimi odsetkami w momencie, zameldowania właściciela pojazdu na zagranicznym lotnisku.

Źródło: mfind.pl

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s