Bezpieczniej na drogach dzięki… dronom?

drone-2554183_640

W ostatnich latach drony stały się bardzo popularne w przestrzeni publicznej. Używa się ich do fotografowania z lotu ptaka wydarzeń muzycznych czy sportowych. Z dronów korzysta również wojsko. Już wkrótce mogą przyczynić się także do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Zarówno w Polsce jak i na całym świecie testuje się różne rozwiązania przy użyciu dronów. Dzięki nim policja ma szansę bardziej dokładnie obserwować ruch drogowy i stwierdzić, czy jego uczestnicy stosują się do przepisów. Informacje zebrane w trakcie tej obserwacji, mają także przyczynić się do lepszego projektowania dróg. Drony pozwolą również na szybkie udokumentowanie miejsca wypadku, a co najważniejsze na szybkie odnalezienie rannych, oraz określenie przyczyny zdarzenia.

Już w ubiegłym roku katowiccy policjanci testowali drony do obserwacji przejść dla pieszych czy niebezpiecznych skrzyżowań. Jak się okazało urządzenia te są w stanie bardzo szczegółowo monitorować wykroczenia uczestników ruchu drogowego. Ich uwadze nie umknie zignorowanie czerwonego światła czy znaku, ale nawet rozmowa przez telefon w czasie jazdy. Takie nagranie można od ręki zaprezentować zatrzymanemu kierowcy, aby nie miał wątpliwości co do słuszności mandatu.

Być może już niedługo to rozwiązanie zostanie zastosowane w wielu miastach w Polsce. Za użyciem dronów przemawia przede wszystkim fakt, iż ich zakup oznacza dużo mniejsze koszty niż na przykład inwestycja w śmigłowiec.

Źródło: motofakty.pl

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s