Kolizja, wypadek czy stłuczka, potocznie używamy tych słów zamiennie, ale czy na pewno oznaczają to samo?
Stłuczka i kolizja to określenia tego samego zdarzenia. Zazwyczaj jest to drobne uszkodzenie samochodu, z którego pasażerowie wychodzą bez szwanku. Zalicza się je jako wykroczenie drogowe.
Najbardziej powszechna definicja mówi, że ,,stłuczka to zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu. Skutkiem są straty materialne (uszkodzenie pojazdu, płotu, urządzenia drogowego, bagażu, itp.) lub też jeden z uczestników doznał obrażeń ciała powodujących naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające poniżej 7 dni”.
Czym innym jest wypadek drogowy. Definicja wypadku drogowego zmieniała się na przestrzeni lat. Obecnie określa się go jako zdarzenie drogowe, w którym ucierpieli jego uczestnicy. Dodatkowo skutki obrażeń ciała muszą utrzymywać się dłużej niż 7 dni. Spowodowanie wypadku zalicza się jako przestępstwo. Podobnie jest z nieudzieleniem pomocy rannym uczestnikom zdarzenia.
Definicja zawarta w art. 177 k.k. mówi dokładnie, że „wypadek, to zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem jest śmierć jednego z uczestników lub obrażenia ciała powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające dłużej niż 7 dni”.