Czym różni się wypadek od stłuczki?

accident-2161956_640

Kolizja, wypadek czy stłuczka, potocznie używamy tych słów zamiennie, ale czy na pewno oznaczają to samo?

Stłuczka i kolizja to określenia tego samego zdarzenia. Zazwyczaj jest to drobne uszkodzenie samochodu, z którego pasażerowie wychodzą bez szwanku. Zalicza się je jako wykroczenie drogowe.

Najbardziej powszechna definicja mówi, że ,,stłuczka to zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu. Skutkiem są straty materialne (uszkodzenie pojazdu, płotu, urządzenia drogowego, bagażu, itp.) lub też jeden z uczestników doznał obrażeń ciała powodujących naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające poniżej 7 dni”.

Czym innym jest wypadek drogowy. Definicja wypadku drogowego zmieniała się na przestrzeni lat. Obecnie określa się go jako zdarzenie drogowe, w którym ucierpieli jego uczestnicy. Dodatkowo skutki obrażeń ciała muszą utrzymywać się dłużej niż 7 dni. Spowodowanie wypadku zalicza się jako przestępstwo. Podobnie jest z nieudzieleniem pomocy rannym uczestnikom zdarzenia.

Definicja zawarta w art. 177 k.k. mówi dokładnie, że „wypadek, to zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem jest śmierć jednego z uczestników lub obrażenia ciała powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające dłużej niż 7 dni”.

mfind.pl
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s