Co to jest amortyzacja części i jaki ma wpływ na wysokość odszkodowania?

auto-repair-1954636_640

Amortyzacja to najprościej mówiąc zużywanie się części pojazdu. Jej współczynnik ustala się na podstawie wieku samochodu. Współczynnik ten określa cenę danej części i obniża ją o procent zużycia. 

W momencie sporządzania kosztorysu naprawy ubezpieczyciel potrąca zwykle różnicę między wartością części nowych i tych, które zostały uszkodzone podczas kolizji. Jest to jeden ze sposobów na nieuzasadnione zaniżenie odszkodowania. Według obowiązujących przepisów poszkodowany dochodzący roszczenia w ramach ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych ma prawo do należnego odszkodowania ustalonego w oparciu o ceny nowych części bez potrąceń amortyzacyjnych.  Wyjątkiem jest sytuacja w której brak amortyzacji doprowadziłby do wzrostu wartości pojazdu. Udowodnienie tego faktu spoczywa jednak na ubezpieczycielu.

Inaczej jest w przypadku likwidacji w ramach AC. Tutaj decydują warunki zawartej umowy ubezpieczenia. Jeżeli znajdują się w niej zapisy mówiące o amortyzacji to może ona zostać zastosowana. Jednym rozwiązaniem jest wykupienie polisy AC ze zniesieniem amortyzacji. Wiążę się jednak z opłacaniem wyższej składki.

Źródło: rankomat.pl
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s