Zaostrzenia przepisów drogowych

traffic-lights-2119804_640

Od 1 czerwca obowiązują nowe przepisy w kodeksie drogowym. Zmiany dla kierowców przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości mają uderzyć w piratów drogowych. Nowa ustawa wprowadza zaostrzenie kar za przestępstwa w ruchu drogowym oraz wydłużenie okresu przedawnienia karalności wykroczeń.

Według nowych przepisów sprawcy, który spowodował śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, grozi 2 lata więzienia, bez możliwości zawieszenia kary, jeśli w momencie wypadku był pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Postępowania w sprawach wykroczeń drogowych będą się natomiast przedawniać dopiero po 3 latach, gdy obecnie przedawniają się dwóch. Osoby prowadzące samochód pomimo iż zostało im odebrane prawo jazdy, otrzymają zakaz prowadzenia pojazdu przez 15 lat, a jeśli zrobią to po raz kolejny nawet 5 lat więzienia. Kierowca, który celowo zmusi policję do pościgu, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych, może pójść do więzienia nawet na 5 lat, oraz utraci prawo jazdy na okres od roku do 15 lat.

Sądy orzekające o w sprawach o wykroczenia drogowe będą obowiązkowo otrzymywać informacje od drogówki o dotychczasowych wykroczeniach kierowcy oraz informacje czy zatrzymywano mu już prawo jazdy.

W przepisach dotyczących ruchu drogowego znajdzie się przepis mówiący o poddawaniu kierujących pojazdami (lub innych osób, w stosunku do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogły kierować pojazdem) rutynowemu badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu, np. narkotyków lub dopalaczy.

Źródło: dziennikzachodni.pl

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s