Przepisy regulujące krajowy rynek odszkodowań

clause-215513_640

Rynek odszkodowań w Polsce reguluje wiele przepisów, krajowych oraz unijnych. Warto wiedzieć, które akty prawne stanowią o działalności firm ubezpieczeniowych oraz prawach poszkodowanych do roszczeń.

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

W tej ustawie znajdziemy zasady zawierania i wykonywania umów obowiązkowego ubezpieczenia OC, sposób kontroli spełnienia tego obowiązku oraz konsekwencje w przypadku jego braku. Znajdziemy także informacje na temat zasad działania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej

Określa regulacje według dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 25 listopada 2009 roku. Mówi o działalności w zakresie ubezpieczeń osobowych i ubezpieczeń majątkowych oraz o działalności reasekuracyjnej. W tej ustawie znajdują się również informacje o zasadach wykonywania zawodu aktuariusza, sprawowaniu nadzoru ubezpieczeniowego, nadzoru nad zakładami ubezpieczeń i zakładami reasekuracji w grupach oraz organizacji i funkcjonowania ubezpieczeniowego samorządu gospodarczego.

Ustawa o pośrednictwie ubezpieczeniowym

Określa zasady działania pośredników, czyli agentów ubezpieczeniowych oraz brokerów. Ich działalność określa jako wykonywanie za wynagrodzeniem czynności faktycznych lub czynności prawnych związanych z zawieraniem lub wykonywaniem umów ubezpieczenia lub reasekuracji.

Kodeks cywilny

W kodeksie cywilnym znajdziemy przepisy dotyczące obowiązku naprawy wyrządzonej przez sprawcę szkody w przypadku uszkodzenia ciała lub mienia.

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s