Czy warto ubezpieczać auto od kradzieży?

car-1590508_640

W Polsce kierowcy wykupują polisę AC głównie z myślą o zabezpieczeniu się przed kradzieżą. Co prawda według statystyk  liczba tego typu przestępstw maleje, ale nigdy nie możemy mieć pewności, że nie padniemy jego ofiarą.

W porównaniu do 2014 roku, w 2016 liczba kradzieży samochodów spadła o ponad 2 tys. Wielu kierowców zaczęło się już zastanawiać, czy warto w ogóle wykupywać dodatkowe ubezpieczenie AC. Statystyki te mogą jednak okazać się mylne, ponieważ z każdym rokiem spada również wykrywalność kradzieży samochodów. W 2014 roku była na poziomie 25% a w 2014 już tylko 18%.

Po 2015 roku jako „najchętniej” kradzione auta wskazuje się Volkswageny Golfy i Passaty oraz Audi A4. Na kolejnych miejscach znalazły się Audi A6 i Mazda 6. Dane te trzeba jednak traktować z przymrużeniem oka, ponieważ na polskich drogach jeździ bardzo dużo Volkswagenów i siłą rzeczy padają one najczęściej przedmiotem kradzieży.

Ubezpieczenie AC z opcją ochrony od kradzieży oferuje niemal każde towarzystwo. Aktualnie zwyżka za włączenie opcji kradzieży lub zniżka za jej wyłączenie waha się między 5 a 15% całości składki.  Jeszcze niedawno przeszkodą w wykupieniu takiej polisy był wiek pojazdu, teraz niektórzy ubezpieczyciele odchodzą od tej zasady.

Ubezpieczenie od kradzieży auta posiada jednak pewne ograniczenia. Istnieją sytuacje, w których towarzystwa nie wypłacą pieniędzy. Między innymi gdy właściciel drogiego samochodu, pozostawi go na niestrzeżonym parkingu, gdy właściciel pożyczył samochód i stracił przez przywłaszczenie, gdy auto znalazło się w Polsce nielegalnie, gdy kierowca zostawił kluczyki w stacyjce bądź gdy auto nie posiada aktualnych badań technicznych.

Źródło: Rankomat.pl mfind.pl
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s