Co to jest Bezpośrednia Likwidacja Szkód?

accident-1409005_640.jpg

W ostatnim czasie coraz bardziej popularna stała się usługa BLS, czyli tzw. Bezpośredniej Likwidacji Szkód. Warto wiedzieć na czym ona polega.

Najprościej mówiąc bezpośrednia likwidacja szkód polega na tym, że odszkodowania za rozbity w kolizji pojazd wypłaca ubezpieczyciel u którego polisę posiada poszkodowany, a nie sprawca. Następnie towarzystwo to zwraca się do firmy ubezpieczeniowej sprawcy o zwrot wypłaconej rekompensaty. W założeniu, plusem skorzystania z tego rozwiązania jest dużo szybsza i sprawniejsza likwidacja szkody, ponieważ załatwieniem wszystkich formalności zajmuje się ubezpieczyciel poszkodowanego.

Istnieją jednak sytuacje, w których poszkodowany nie może skorzystać z bezpośredniej likwidacji. Między innymi wówczas gdy w zdarzeniu uczestniczą więcej niż dwa pojazdy, gdy w wypadku są osoby ranne, do zdarzenia doszło poza granicami Polski, towarzystwo sprawcy działa poza jej granicami oraz gdy wartość szkody przekroczy 30 tys. zł.

W Polsce usługa ta pojawiła się dopiero w ciągu ostatnich kilku lat. W krajach europejskich system BLS funkcjonuje już kilkadziesiąt lat. Na przykład we Francji kierowcy mogą z niego korzystać  od 1968 r., w Belgii od 1972 r., a we Włoszech od 1978 r. W większości krajów przystąpienie do tego systemu jest dobrowolne, ale ubezpieczyciele są nim zainteresowani, widząc w tym liczne korzyści.

Źródło: Rankomat.pl
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s