5 sytuacji, w których należy się odszkodowanie od UFG

ufg1

Odszkodowanie z ramienia tej instytucji należy się zwykle gdy sprawca zostaje nieustalony, bądź nie posiadał ubezpieczenia OC. Warto wiedzieć kiedy jeszcze.

  1. Jak wiadomo pierwszy typowy przypadek to, gdy sprawca nie zostanie ustalony. Prawo różnicuje tutaj jednak sytuację poszkodowanych, którzy ponieśli szkodę osobową od tych którzy ponieśli szkodę materialną. Za szkodę na osobie fundusz jest zobowiązany wypłacić odszkodowanie, gdy udowodnimy, że poniesiona szkoda powstała w związku z ruchem pojazdu mechanicznego, którego nie zdołano zidentyfikować. Jeśli chodzi o odszkodowanie za szkodę materialną, UFG wypłaci rekompensatę tylko w przypadku gdy doszło do rozstroju zdrowia na minimum 14 dni. Warto pamiętać również, że jeśli posiadamy polisę AC, fundusz pokryje tylko część naprawy szkody, która nie może zostać zlikwidowana w ramach tej polisy.
  2. Z kolei gdy sprawca zdarzenia nie posiadał ubezpieczenia oc, możemy ubiegać się o odszkodowanie za szkodę na mieniu i na osobie bez względu na dotkliwość obrażeń ciała.
  3. Rekompensatę za szkodę osobową oraz materialną otrzymamy również gdy szkodę spowodowała osoba, której samochód  zarejestrowany jest poza granicami Polski, nie posiada ważnego oc, nie ma znaków rejestracyjnych, lub nie zostały przydzielone przez odpowiednie władze, ale osoba ta pochodzi z kraju, w którym nie jest wymagana Zielona Karta.
  4. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci odszkodowanie za szkodę na osobie i na mieniu także, gdy sprawcą jest rolnik nie posiadający ubezpieczenia oc, osoba mieszkająca z nim lub jego pracownik.
  5. Mamy prawo żądać wypłaty odszkodowania od funduszu, również w momencie gdy ubezpieczyciel ogłosi upadłość a roszczenia nie mogą być pokryte z aktywów stanowiących pokrycie rezerw techniczno – ubezpieczeniowych.

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s