Droższe badania techniczne pojazdu

warning-triangle-1412348_1920

Rząd planuje zmiany w przepisach dotyczących okresowych badań technicznych pojazdów. Co to oznacza dla kierowców? Będzie drożej, a spóźnialscy zapłacą podwójnie.

Pierwotny pomysł nowych przepisów zakładał,  że po przekroczeniu terminu badania o 30 dni kierowca będzie zobligowany do wykonania go w państwowej stacji kontroli pojazdów.

Jednak propozycja okazała sie na tyle kontrowersyjna że szybko z niej zrezygnowano. Krytycy projektu zwracali uwagę na mała liczbę takich punktów co oznaczało by nie tylko spore problemy z dojazdem, ale też gigantyczne kolejki w takich stacjach. Z tego powodu rządzący wycofali się z tego pomysłu jak informuje gazetaprawna.pl.

Nowe rozwiązanie zakłada dodatkowe kary dla spóźnionych z przeglądem. Zapłacą oni podwójnie za badanie jeżeli przegląd zostanie wykonany 30 dni po terminie.

Rząd liczy na znaczny wpływ do budżetu z tytułu badań technicznych ponieważ aż 40 procent kierowców spóźnia się z badaniami technicznymi i duża ich część przekracza wspomniane 30 dni.

Wzrosną też koszty samego badania co odbije się na właścicielach pojazdów, ale ucieszy właścicieli stacji kontroli pojazdów. Będzie to pierwsza taka podwyżka od kilkunastu lat, stawki u diagnostów pozostawały bez zmian pomimo rosnących kosztów utrzymania, inflacji oraz podwyżki VAT-u. Cena bazowa zakładana na wiosnę 2018 roku ma wynieść 102 zł netto i może być później podnoszona w zależności od inflacji informuje gazetaprawna.pl.

źródło: wp.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s