Jak należy reklamować likwidację w ramach oc komunikacyjnego?

calculator-385506_640

Nie zawsze jesteśmy usatysfakcjonowany ze sposobu likwidacji szkody przez ubezpieczyciela. Jak powinno się reklamować usługi towarzystwa ubezpieczeniowego?

Najczęściej jesteśmy niezadowoleni z likwidacji szkody przez ubezpieczyciela, gdy nie robi tego w terminie albo najzwyczajniej nie zgadzamy się z jego stanowiskiem. Zdarza się, że nie otrzymujemy dokumentacji na podstawie, której została ustalona wysokość odszkodowania.

Zanim zdecydujemy się na drogę sądową, żeby wyegzekwować swoje prawa powinniśmy zwrócić się bezpośrednio do ubezpieczyciela. Reklamację można zgłosić pisemnie, telefonicznie lub osobiście. Na odpowiedź nie powinniśmy czekać dłużej niż 30 dni lub w wyjątkowych sytuacjach 60.

Jeżeli towarzystwo ostatecznie odrzuci naszą reklamację, możemy zwrócić się do Rzecznika Finansowego. Jeżeli uzna nasz wniosek za zasadny, wystąpi do ubezpieczyciela w ramach postępowania skargowego. Rzecznik finansowy ma również możliwość rozwiązania sporu w postępowaniu pozasądowym. Co istotne, mamy pełne prawo do wglądu w korespondencję między RF a towarzystwem ubezpieczeniowym.

Jeśli działania Rzecznika Finansowego nie przyniosą pożądanych efektów, można wstąpić na drogę sądową. Na zgłoszenie roszczenia mamy trzy lata od daty decyzji wydanej przez ubezpieczyciela w naszej sprawie. W toku postępowania musimy udowodnić, że nasze roszczenie jest zasadne. Powództwo wytacza się na podstawie art. 20 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK według przepisów o właściwości ogólnej (tj. przed sąd właściwy dla siedziby pozwanego zakładu ubezpieczeń) bądź przed sąd właściwy dla miejsca zamieszkania lub siedziby poszkodowanego lub uprawnionego z umowy ubezpieczenia.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s