Wypadek spowodowany cudzym pojazdem

car-accident-2165210_640

Według statystyk 1/3 wypadków drogowych to wypadki spowodowane przez kierujących cudzymi samochodami. Warto wiedzieć jakie konsekwencje takiego zdarzenia poniesie kierowca oraz właściciel pojazdu.

Po pierwsze jeśli zamierzamy pożyczyć samochód powinniśmy upewnić się, że posiada ważną polisę OC. Będzie to gwarancją, że w razie ewentualnej kolizji ubezpieczyciel pokryje koszty rekompensaty dla poszkodowanego. To bardzo istotne ponieważ spowodowanie wypadku cudzym autem bez ważnego ubezpieczenia wiąże się z poważnymi konsekwencjami i dla kierującego i dla właściciela pojazdu. Pieniądze poszkodowanemu w wypadku wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, lecz potem na zasadzie regresu wystąpi o zwrot wypłaconej kwoty. Co istotne do zwrotu pieniędzy zobowiązany jest i kierujący samochodem w momencie wypadku ale i właściciel auta.

Roszczenia ubezpieczyciela opiewają w niektórych przypadkach nawet na kilkaset tysięcy złotych, ponieważ mogą obejmować: odszkodowanie za uszkodzony pojazd, za leczenie osób poszkodowanych, zadośćuczynienie za wyrządzone krzywdy. Mogą to być nawet koszty renty przyznanej w związku utraconymi dochodami czy koniecznością przebywania pod stałą opieką. Towarzystwo może nas obciążyć kosztami renty alimentacyjnej dla rodziny jeśli w wypadku ktoś poniósł śmierć.

Warto pamiętać, że należność wobec ubezpieczyciela należy uregulować do 30 dni od wezwania, w innym wypadku wszczynane jest postępowanie sądowe.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s