Czy można zareklamować? likwidacja szkody z OC?

md_0580c9818b9512dd09395081b6af1557beeaf241

Czy zdarzyło Ci się, że wypłacone odszkodowanie przez zakład ubezpieczeń nie jest satysfakcjonujące? Czy można i w jaki sposób zareklamować działania ubezpieczyciela?Poznaj swoje prawa i uzyskaj –  dopłata do odszkodowania OC

W jaki sposób i kiedy reklamować likwidację szkody?

Przeglądając na forach wypowiedzi i opinie poszkodowanych można łatwo zauważyć, że ubezpieczyciel często nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań w sposób satysfakcjonujący poszkodowanego. Warto pamiętać, że każdy ma prawo dochodzić swoich roszczeń. Nie ma znaczenia w jakiej sytuacji. Zarówno, gdy ubezpieczyciel nie likwiduje szkody w ramach ubezpieczenia OC w terminie albo w przypadku, gdy po prostu nie zgadzamy się z jego stanowiskiem. Zdarzają się przypadki, że zakład  ubezpieczeń nie przedstawia dokumentacji, która miałaby to stanowisko popierać.

Ważne jest jednak, by wysuwając roszczenia względem ubezpieczyciela zachować odpowiednią ścieżkę postępowania: zaczynając od reklamacji, poprzez wniosek o podjęcie działań skierowany do Rzecznika Finansowego, a w ostateczności wkraczając na drogę postępowania sądowego.

W jaki sposób można złożyć reklamacje?

Reklamacje można złożyć pisemnie,ustnie (poprzez rozmowę telefoniczną), a także mailowo. Towarzystwo ubezpieczeniowe powinno odpowiedzieć w formie pisemnej w ciągu 30 dni (w wyjątkowych sytuacjach 60 dni). W przypadku odrzucenia roszczeń, o ile ubezpieczyciel przewiduje taką możliwość, można odwołać się do ubezpieczyciela jeszcze raz.

Droga sądowa to ostateczność

Jeśli poprzednie czynności nie przyniosą efektów pozostaje wystąpienie na drogę sądową. Powództwo można wytoczyć na podstawie art. 20 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK według przepisów o właściwości ogólnej (tj. przed sąd właściwy dla siedziby pozwanego zakładu ubezpieczeń) bądź przed sąd właściwy dla miejsca zamieszkania lub siedziby poszkodowanego lub uprawnionego z umowy ubezpieczenia. Podczas postępowania należy udowodnić zasadność swoich roszczeń. Należy jednocześnie pamiętać o tym, że roszczenia z umowy ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych przedawniają się z upływem 3 lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie.

Co jeszcze możesz zrobić?

O nieprawidłowych praktykach stosowanych przez ubezpieczycieli można powiadomić także Komisję Nadzoru Finansowego – nie podejmuje ona co prawda działań w indywidualnych sprawach, ale jako organ nadzoru, w sytuacji gdy dochodzi do łamania przepisów prawa, może podjąć względem ubezpieczyciela szereg innych działań.

Jeśli masz zastrzeżenia co do kwoty wypłaconego odszkodowania, a dodatkowo przeraża Cię wizja uciążliwego i kosztownego postępowania sądowego warto zastanowić się na odsprzedaniem odszkodowania. Powierzając swoją sprawę specjalistom na co dzień zajmującym się odkupem odszkodowań komunikacyjnych, którzy posiadają stosowne kwalifikację a ponadto doświadczenie w prowadzeniu tego typu spraw, szanse na odzyskanie niedoszacowanej kwoty odszkodowania są naprawdę spore.

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Czy można zareklamować? likwidacja szkody z OC?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s