Odszkodowanie za przestój pojazdu

review-1330394_640

Czy firmie transportowej należy się odszkodowanie za przestój pojazdu w związku z wypadkiem komunikacyjnym?

Firmy transportowe ze względu na rodzaj świadczonych usług są obarczone ryzykiem zdarzeń drogowych, na które muszą być przygotowane.  W konsekwencji takiego zdarzenia, nie można korzystać z firmowego auta, ponadto generuje ono koszty naprawy, a przedsiębiorca ponosi stratę utraconych zleceń oraz tych, które mógłby wykonać gdyby pojazd był sprawny.

Odszkodowanie za postój to rekompensata dla przedsiębiorcy za poniesioną stratę z tytułu braku możliwości używania pojazdu do celów zarobkowych. Jeżeli kierowca samochodu należącego do przedsiębiorstwa zostanie uznany poszkodowanym, może uzyskać odszkodowanie z oc sprawcy, które ma zrekompensować poniesione straty wywołane przez brak możliwości korzystania z pojazdu.

Straty finansowe firmy w związku ze szkodą dzielimy na stratę rzeczywistą czyli koszty związane z naprawą uszkodzonego auta i wynajmem samochodu zastępczego oraz utracone korzyści czyli dochody jakie pojazd generowałby gdyby był sprawny.

O ile sposób dochodzenia odszkodowania za uszkodzenie auta nie powinien budzić większych wątpliwości to uzyskanie odszkodowania za przestój pojazdu wiążę się ze spełnieniem pewnych formalności. Zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego to poszkodowany ma obowiązek udowodnienia oraz wykazania, że między działaniem sprawcy wypadku, a szkodą (utraconym zyskiem) wystąpił związek przyczynowy. Aby uzyskać rekompensatę należy przedstawić zakładany przychód jaki można było uzyskać gdyby rzeczony pojazd był sprawny. Co istotne, trzeba pamiętać, że ma się tu na myśli czysty zysk po odjęciu kosztów wygenerowanych w związku z działalnością firmy przy użyciu danego pojazdu.

Tak więc, jako przedsiębiorca masz prawo wystąpić do ubezpieczyciela o odszkodowanie z tytułu przestoju pojazdu, a co za tym idzie uzyskanie rekompensaty za utracony dochód czasu przestoju.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s