Termin likwidacji szkody komunikacyjnej

crash-test-1620591_640

W jakim czasie towarzystwa ubezpieczeniowe mają obowiązek zlikwidować szkodę komunikacyjną?

Ubezpieczyciel ma obowiązek likwidacji szkody komunikacyjnej w 30 dni od dnia zgłoszenia. Mówi o tym ustawa z 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jeśli sprawa jest skomplikowana i są trudności z dokładnym ustaleniem przebiegu zdarzenia, wówczas odszkodowanie wypłaca się w terminie 14 dni od momentu, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe. Nie może to jednak nastąpić później niż w terminie 90 dni od dnia zgłoszenia szkody. Może zdarzyć się wyjątek i od tej zasady. Przekroczenie terminu 90 dni dopuszczalne jest jedynie w sytuacji, gdy wyliczenie kwoty odszkodowania lub ustalenie odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego zależy od postępowania cywilnego lub karnego.

Termin 30 dni, nie może zostać przekroczony w przypadku wypłaty kwoty bezspornej. Jest to, jak sama nazwa wskazuje, kwota pozostająca po za sporem. Jej wysokości nie kwestionuje ani towarzystwo ani klient. Wypłata kwoty bezspornej jest jednostronnym obowiązkiem ubezpieczalni, nie jest wymagana jej akceptacja przez poszkodowanego.

W sytuacji, kiedy ubezpieczyciel, z jakichś przyczyn, nie może wypłacić odszkodowania w terminie 30 dni, zobowiązany jest wskazać na piśmie powody oraz zakładany termin wypłaty pieniędzy. Jeżeli towarzystwo ubezpieczeniowe nie dopełni tych formalności, poszkodowany może powiadomić o tym Komisję Nadzoru Finansowego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s