Zderzenie ze zwierzęciem. Czy otrzymamy odszkodowanie z OC rolnika?

dog-1824210_640

Zderzenie z psem, kotem czy z kurą to niestety częsta sytuacja na drodze. Czy możemy wówczas ubiegać się o odszkodowanie za uszkodzone auto? 

To z pozoru niegroźne dla kierowcy zdarzenie może prowadzić do groźnego w skutkach wypadku oraz powstania szkód majątkowych i osobowych. Kierowca aby ocalić życie zwierzęcia, które wtargnęło na jezdnie może być zmuszony do wykonania ryzykowanego manewru. Niestety, zwierze nie ma szans w tym starciu, a samochód może wylądować na pobliskim drzewie lub znaku drogowym.

W świetle kodeksu cywilnego, ponosimy odpowiedzialność za nasze zwierzęta domowe oraz hodowlane, jeśli jesteśmy rolnikami posiadającymi gospodarstwo. Spada na nas odpowiedzialność za wyrządzone przez nie szkody, które wedle przepisów są spowodowane przez nienależyte sprawowanie nadzoru. Za wtargnięcie kury, która wydostała się poza ogrodzenie, czy krowy, która zerwała się z łańcucha, odpowiemy z tytułu tzw. winy w nadzorze.

Art. 431 § 1 kc: Kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy.

Jak uzyskać odszkodowanie?

Na miejsce zdarzenia trzeba wezwać policję, która powinna pomóc ustalić właściciela zwierzęcia. Warto pamiętać, że właściciel może mieć wykupioną polisę OC w życiu prywatnym, a ta może obejmować także szkody spowodowane przez zwierzęta domowe. Wówczas o uzyskanie odszkodowania będzie najłatwiej. Każdy rolnik natomiast ma obowiązek posiadania ubezpieczenia OC w związku z prowadzonym gospodarstwem. Trzeba tu jednak zwrócić uwagę, że obejmuje ono odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzęta hodowlane, które powstały w związku z posiadanym gospodarstwem rolnym. Natomiast jeżeli towarzystwo uzna, że szkoda została wyrządzona bez związku z posiadanym gospodarstwem, mimo obowiązkowego ubezpieczenia OC, odpowiedzialność za szkodę poniesie sam rolnik.

Zderzenie z psem

Sytuacja w której nie uzyskamy odszkodowania z obowiązkowego ubezpieczenia OC za zderzenie ze zwierzęciem, najczęściej ma miejsce, gdy tym zwierzęciem jest pies. Ubezpieczyciele uznają bowiem, że pies nie jest zwierzęciem gospodarskim. Takimi zwierzętami są na pewno koniowate i jeleniowate oraz bydło, a także takie, które hodowane są w fermach (m.in.: drób, świnie, owce, oraz kozy). Rzecznik Finansowy twierdzi, że towarzystwa nie mają racji. Ma to uzasadnienie w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Według niej odpowiedzialność ubezpieczyciela jest bardzo szeroka, a także – w przypadku szkód spowodowanych przez zwierzęta – nie jest ograniczona do odpowiedzialności wyłącznie za zwierzęta gospodarskie, ponieważ ustawa nie odsyła wprost do żadnej definicji zwierzęcia.

Najpewniejszą metodą na uzyskanie odszkodowania za nieprzewidziane zdarzenia na drodze jest jest wykupienie odpowiedniej polisy AC. Trzeba jednak dokładnie zapoznać się z przepisami zawartymi w umowie, którą podpisujemy z towarzystwem, ponieważ niektórzy ubezpieczyciele umieszczają zderzenie ze zwierzęciem wśród wykluczeń od odpowiedzialności.

Źródło: mfind.pl
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s