Ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania za skradzione auto. W jakich sytuacjach?

zlodziej

Aby być pewnym odszkodowania w razie kradzieży auta, trzeba szczegółowo zapoznać z warunkami ubezpieczenia AC. Kierowcy często nie są świadomi w jakich przypadkach ubezpieczyciel może nie wypłacić im pieniędzy.

Autocasco nie jest obowiązkowym ubezpieczeniem. Jest to dodatkowa ochrona przed skutkami wypadku, awarii czy kradzieży. Jak się jednak okazuje, bardzo ważna jest dbałość o przestrzeganie zapisów umowy AC. Zawiera ona zwykle kilka stałych „kruczków”, które mogą pozbawić nas odszkodowania.

Najczęstszym takim przypadkiem jest kradzież auta. Jeżeli w momencie popełnienia tego przestępstwa, wewnątrz auta znajdują się kluczyki lub dokumenty,  możemy pożegnać się odszkodowaniem. Innym wzbudzającym wiele kontrowersji uzasadnieniem jest niezabezpieczenie z należytą starannością, poza pojazdem kluczyków lub dokumentów pojazdu. Wygląda to mniej więcej tak, gdy nasze mieszkanie zostanie okradzione i łupem włamywacza padną kluczyki od samochodu, ubezpieczyciel uzna, że niewystarczająco je zabezpieczyliśmy. W konsekwencji nie wypłaci pieniędzy za skradziony pojazd. Musimy, także pamiętać, aby nie pozostawiać auta z otwartym zamkiem. Towarzystwa wprowadziły bowiem zapis mówiący o niezabezpieczeniu pojazdu w sposób przewidziany w konstrukcji.

Jest jeszcze kilka przypadków wyłączenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeniowego za skradzione auto. Odszkodowania nie dostaniemy gdy drogi samochód pozostawimy na niestrzeżonym parkingu lub pożyczymy go obcej osobie i stracimy w skutek przywłaszczenia przez tę osobę. Problem z wypłatą pieniędzy może się pojawić wówczas, gdy auto zostało sprowadzone do Polski nielegalnie (nawet jeśli obecny właściciel nic o tym nie wie). Powinniśmy się również strzec przed znaną metodą kradzieży, która polega na sprowokowaniu drobnej stłuczki przez złodzieja. W momencie gdy kierowca wysiada ze swojego auta aby zobaczyć co się stało (pozostawia kluczyki w stacyjce) złodziej odjeżdża jego samochodem. W takiej sytuacji żegnamy się i z samochodem i z odszkodowaniem. Co ciekawe, ubezpieczyciele tak szczegółowo opisują zakres swojej odpowiedzialności, że odszkodowanie nie należy się też za kradzież auta, które nie miało aktualnego przeglądu technicznego.

Inaczej sprawa przebiega w momencie, gdy samochód zostaje skradziony przy użyciu przemocy. Wówczas ubezpieczyciel nie może odmówić wypłaty pieniędzy.

Każda z opisanych sytuacji powinna zostać wymieniona w ogólnych warunkach ubezpieczenia, w zapisie dotyczącym wyłączeń odpowiedzialności.

Źródło: mfind.pl
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s