Podwyżka cen ubezpieczenia OC w 2016 roku. Co ją spowodowało? W kogo najbardziej uderzyła?

money-367974_640

Od początku 2016 roku składki ubezpieczenia OC regularnie rosły.  Już w styczniu zanotowano 19-procentowy wzrost w stosunku do poprzedniego roku. Według raportu opublikowanego przez mfind.pl, w połowie roku było to już 38%.

Eksperci wyliczyli, że w grudniu 2015 trzeba było zapłacić średnio 618zł, a w czerwcu 2016 – 856zł, co daje wspomniane 38 % podwyżki. Na podwyższenie cen OC miało wpływ kilka czynników.  Są to między innymi nowe wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego, według których likwidacja szkód i roszczeń stała się bardziej kosztowna dla TU. Towarzystwa mają m.in. obowiązek pomocy w sprzedaży wraku, przy szkodzie całkowitej. Istotne zmiany dotyczą również ujednolicenia kryteriów wyceny, przy wypłacie na podstawie kosztorysu oraz serwisowaniu. Wpływ na wysokość składek miał również podatek bankowy, który wszedł w życie 1 lutego 2016 roku. Jest to opłata nałożona na ubezpieczycieli za nadwyżkę aktywów powyżej 2 miliardów złotych.

Najdotkliwiej podwyżka cen ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dotknęła użytkowników aut z silnikami powyżej 2 litrów. W czerwcu bieżącego roku zapłacili oni nawet o 44% więcej niż na koniec roku 2015 roku. Poruszający się pojazdami do 2 litrów pojemności, to wzrost nie przekraczający średniej, czyli 38%.

Nie bez wpływu na wysokość składek, pozostaje miejsce zamieszkania posiadacza auta. Najwięcej muszą płacić mieszkańcy Wrocławia, Gdańska i Warszawy. Upiekło się za to kierowcom z Rzeszowa, Kielc oraz Lublina, którzy za swoje ubezpieczenie płacą najmniej.

W 2017 roku w życie ma wejść tzw. podatek Religi, czyli 12-procentowa opłata, jaką towarzystwa będą musiały wnosić co miesiąc od każdej wykupionej składki ubezpieczenia OC. W zawiązku z wprowadzeniem tego podatku, można spodziewać się kolejnych podwyżek cen.

Źródła:  bankier.pl  mfind.pl  superubezpieczenia.pl
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s