Przekroczenie dozwolonej prędkości przez poszkodowanego a wypłata odszkodowania

traffic-332857_640 

Po polskich drogach jeżdżą coraz lepsze auta. Także ze względu na napływ pojazdów zza naszej zachodniej granicy. Mamy lepsze samochody – jeździmy szybciej. Przekroczenie dozwolonej prędkości jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych.

Mogłoby się wydawać, że zawsze wyłącznie sprawca ponosi odpowiedzialność za swoje zachowanie na drodze. Okazuje się, że ubezpieczyciele znaleźli sposób na ukaranie kierowców, którzy pomimo iż zostali uznani za poszkodowanych, złamaniem przepisów przyczynili się do powstania kolizji. Czy w takiej sytuacji Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie?

Według art. 362 kodeksu cywilnego jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron. Tak więc posiadanie polisy AC czy OC, nie oznacza, że możemy do woli łamać przepisy, a ubezpieczalnia zlikwiduje wszystkie szkody i nie poniesiemy żadnych konsekwencji. Powołując się na powyższy artykuł k.c. coraz częściej towarzystwa  w warunkach ubezpieczeń AC, wprowadzają zapis umożliwiający zmniejszenie odszkodowania nawet o 30%, gdy kierowca przekroczył dozwoloną prędkość o więcej niż 30 km/h w momencie wypadku.

Towarzystwa przewidują również zmniejszenie kwoty odszkodowania, gdy kierowca przejedzie na czerwonym świetle, rozmawia przez telefon bądź nie zastosuje się do znaku stop, czy przekroczy linię ciągłą. Tak więc, gdy zawiera się umowę z ubezpieczycielem, warto dokładnie zorientować się w jakich przypadkach nie uzyska się pełnej wypłaty odszkodowania. Pozytywną informacją dla kierowców jest fakt, że w sytuacji złamania więcej niż jednego przepisu, procent potrącenia z kwoty się nie sumuje i pozostaje w dalszym ciągu 30%, a nie np. 60% w momencie dwóch wykroczeń.

Źródła: www.mfind.pl, http://www.gazetaprawna.pl/
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s