Jak skutecznie wypowiedzieć ubezpieczenie OC?

justice-683942

Przepisy prawne nakładają na właścicieli pojazdów wiele obowiązków. Niektórzy nie wiedzą nawet, że niedopełnienie tych obowiązków grozi poważnymi konsekwencjami. Jednym z głównych obowiązków jest wypowiedzenie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej OC, którego należy dokonać w szczegółowo określonych sytuacjach. Kiedy należy to zrobić?

Niektórzy uważają, że jedynie wysłanie faksu czy maila z wypełnionym drukiem wypowiedzenia OC do ubezpieczyciela, załatwia sprawę. Niestety tak to nie działa. Pomimo wysłania druku wypowiadającego polisę do domu przychodzą dokumenty wznawiające ubezpieczenie OC.  W tym momencie zaczynamy się zastanawiać, dlaczego nasz proces wypowiedzenia nie zadziałał i co powinniśmy jeszcze zrobić, by zerwać umowę.

Powody braku skuteczności wypowiedzenia mogą być różne. Od tych najbardziej abstrakcyjnych do rzeczywistych. Zazwyczaj zawodzi po prostu człowiek. Przykładem może być fakt, że wysłany faks wpłynął za późno, albo wpisaliśmy niewłaściwy numer. Zdarzają się także pomyłki danych osobowych.

W momencie, gdy nasze ubezpieczenie OC nie zostało skutecznie wypowiedziane, a my już podpisaliśmy nową polisę OC z innym towarzystwem wpadamy w sidła tak zwanego podwójnego ubezpieczenia. Niestety w praktyce właścicielom pojazdów przydarza się to dość często.

Jak wyjść z tak awaryjnej sytuacji?

Składany przez nas druk wypowiedzenia OC powinien zawierać następujące elementy:

  • numer polisy i okres objęty ubezpieczeniem,
  • nasze dane osobowe (imię, nazwisko, adres),
  • dane towarzystwa ubezpieczeniowego (nazwę, adres),
  • dane ubezpieczonego pojazdu (marka, numer rejestracyjny),
  • własnoręczny podpis.

Konieczność dokonania wypowiedzenia OC nakłada na nas ustawa z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Jeżeli chcemy skutecznie wypowiedzieć ubezpieczenie OC to powinniśmy dostarczyć je – nie później niż dzień przed końcem okresu obowiązywania umowy – do oddziału towarzystwa ubezpieczeniowego lub do jego agenta. Natomiast jeżeli umowę wysyłamy korzystając z poczty tradycyjnej, decydująca jest data stempla pocztowego, co w praktyce oznacza, że list należy nadać najpóźniej na jeden dzień przed datą zakończenia umowy. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych wychodzi naprzeciw klientom  i dopuszcza także dostarczenie tego dokumentu faksem lub za pomocą poczty elektronicznej.

Jeśli wypowiedzenie nie zostało skutecznie potwierdzone – polisa przedłuża się automatycznie na kolejne 12 miesięcy.

Jeżeli zdarzy się tak, że nabywca pojazdu nie wypowie umowy ubezpieczenia OC poprzedniego właściciela, ubezpieczyciel ma prawo do rekalkulacji składki, uwzględniając przy tym zwyżki lub zniżki przysługujące nabywcy.

Warto również zapoznać się z art. 28a wyżej przywołanej ustawy. Mówi on bowiem o tym, że – nawet jeśli polisa odnowi się automatycznie – to ten fakt nie dyskwalifikuje możliwości wypowiedzenia jej w dowolnym momencie. Płacimy wówczas jedynie składkę za wykorzystany okres ubezpieczenia.

Źródło: www.forbes.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s