Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych -kiedy może pomóc?

cropped-clause-897407_1920.jpg

Bardzo duży ruch samochodowy na drogach nieuchronnie pociąga za sobą powstawanie szkód z udziałem pojazdów, które są zarejestrowane w różnych państwach. W większości przypadkach zdarza się tak, że pojazdy, które ulegną uszkodzeniu są ubezpieczone w towarzystwach, które mają swoją siedzibę poza Polską. Dokąd powinien udać się poszkodowany by otrzymać odszkodowanie?

Poszkodowany nie powinien obawiać się, że nie zostanie mu wypłacone odszkodowanie. W przypadku zaistnienia szkody „międzynarodowej” pomocą osobom poszkodowanym służy Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

1.Zdarzenia na terenie Polski

W sytuacji, gdy szkoda miała miejsce na terenie Polski należy pamiętać o spisaniu wszystkich danych sprawcy szkody, a najlepiej jest wezwać na miejsce policję.  Kolejny etap sprawy to zgłoszenie się do PBUK   z prośbą o udzielenie informacji na temat korespondentów zagranicznych towarzystw ubezpieczeń, które zlikwidują szkodę w ich imieniu na terytorium Polski. W praktyce szkodę zgłaszamy do polskiego ubezpieczyciela, który współpracuje z zagranicznym ubezpieczycielem sprawcy szkody i w imieniu tego ubezpieczyciela likwiduje szkodę. Jeżeli zdarzy się tak,że  zagraniczne towarzystwo ubezpieczeń nie ma swojego przedstawiciela na terenie Polski, szkodę można zgłosić w dowolnej placówce PZU S.A. lub Warcie S.A. W takim przypadku szkoda zostanie zlikwidowana przez jedno z tych towarzystw.

2.Zdarzenia za granicą

W razie szkody za granicą procedury dochodzenia roszczeń od ubezpieczycieli są uzależnione od tego w jakim państwie doszło do zdarzenia oraz od tego w jakich państwach zarejestrowane były pojazdy uczestników wypadku.

Bardzo ważne jest by poszkodowany pamiętał spisać numer rejestracyjny oraz markę pojazdu sprawcy. Powinno się pamiętać również o danych z ubezpieczenia OC  sprawcy . Najlepiej wszystkie informacje spisać niezwłocznie po wypadku. W niektórych przypadkach ustalenie ubezpieczyciela sprawcy po powrocie do kraju jest utrudnione bądź niemożliwe, nawet jeżeli dysponujesz dokładnymi danymi kierowcy i pojazdu sprawcy.

W tym momencie zaczyna działać Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Na stronie PBUK-u znajduje się specjalny formularz za pomocą którego wybierając odpowiedni kraj w którym zarejestrowany był samochód sprawcy oraz wybierając kraj w którym doszło do zdarzenia można określić sposób dochodzenia roszczeń.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s