Kiedy należy się nam odszkodowanie z UFG?

calculator-428301_1280-crop-u4169

Obowiązkowe dzisiaj ubezpieczenie OC chroni interesy osób poszkodowanych, którzy po wypadku chcą otrzymać odszkodowanie za poniesione straty. W przypadku, gdy regularnie opłacane są składki OC wypłatą odszkodowania zajmuje się towarzystwo ubezpieczeniowe. W ten sposób sprawca nie musi martwić się, że będzie musiał wypłacić odszkodowanie z własnej kieszeni. Niestety są i tacy, którzy notorycznie zapominają opłacać polisę OC. Brak ubezpieczenia OC wiąże się z horrendalnymi sankcjami finansowymi. W takiej sytuacji poszkodowany nie zostaje sam ze sprawą. W tym momencie wkracza Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Czym się zajmuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny?

UFG zajmuje się wypłacaniem odszkodowań, a także świadczeń osobą poszkodowanym w wypadkach czy kolizjach drogowych, które zostały spowodowane przez niezidentyfikowanego sprawcę oraz nieubezpieczonych kierowców czy rolników. Sprawuje także funkcję kontrolującą, a mianowicie sprawdza ciągłość ubezpieczenia OC wszystkich zarejestrowanych pojazdów i w razie konieczności nakłada kary.

Ważną kwestią jest fakt, że Fundusz nie wypłaci odszkodowania za kolizję spowodowaną przez nieustalonego sprawcę, jeżeli w zdarzeniu nikt nie odniósł obrażeń. W takiej sytuacji właściciel auta musi skorzystać ze swojego autocasco, o ile opłacał taką polisę.

Za jakie szkody Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaca odszkodowanie?

Jeżeli nie uda się zidentyfikować sprawcy, to Fundusz wypłaci odszkodowanie za szkody:

– na osobie, czyli takie dotyczące zdrowia i życia człowieka;

– materialne, takie jak np. uszkodzenie pojazdu lub innego mienia, ale pod warunkiem że u któregokolwiek z uczestników wypadku doszło do obrażeń ciała, a naruszenie czynności narządów lub rozstrój zdrowia trwały dłużej niż 14 dni.

W jaki sposób zgłosić taką szkodę?

Każda osoba, która odniosła obrażenia w wypadku spowodowanym przez nieustalonego lub nieubezpieczonego sprawcę może zgłosić roszczenia do UFG za pośrednictwem jednego z zakładów ubezpieczeń, czyli do każdego towarzystwa będącego członkiem Funduszu. Żadne z towarzystw ubezpieczeniowych nie może odmówić przyjęcia zgłoszenia takiej szkody. UFG ma na wypłatę odszkodowania 30 dni, licząc od daty otrzymania akt szkody od zakładu ubezpieczeń.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s