Sankcje jakie grożą za brak ubezpieczenia OC

17123248749_4d747a8393_o

Polisa OC to obowiązkowe dla wszystkich kierowców ubezpieczenie komunikacyjne. Stanowi ono bowiem ochronę przed finansowymi skutkami spowodowanego wypadku. Niestety na polskich drogach coraz częściej można spotkać pojazd bez aktualnego OC.

Jakie konsekwencje grożą za brak polisy OC?

Konsekwencje finansowe

Za brak posiadania przy sobie dokumentu, który potwierdzałby opłacenie polisy OC pojazdu otrzymujemy mandat w wysokości 50 zł. Gorzej jest w przypadku, kiedy nasz pojazd nie posiada aktualnej polisy OC, bo kara finansowa jest o wiele bardziej surowa.

Opłaty z tytułu braku ubezpieczenia OC nakłada i egzekwuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wysokość takiej sankcji zależy od płacy minimalnej, a ponieważ ta wzrasta z roku na rok to i wzrastają kary za brak polisy OC. W 2016 roku minimalne wynagrodzenie w porównaniu do zeszłego roku wzrosło o 100 zł i aktualnie wynosi 1850zł brutto. W związku z tym obowiązujące od stycznia opłaty za jazdę samochodem bez ubezpieczenia OC wzrosły o 6%. Wysokość sankcji finansowych zależy także od rodzaju pojazdu.

kary-za-brak-oc-2016 (2)

Osoba która nie spełniła obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia komunikacyjnego OC – zgodnie z warunkami określonymi w Ustawie o Ubezpieczeniach Obowiązkowych- powinna dobrowolnie wnieść należną stawkę opłaty na konto Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jeśli nie wpłaci kary dobrowolnie, może być ona ściągana zgodnie z procedurami administracyjnymi – to jest przez Urząd Skarbowy na drodze postępowania egzekucyjnego.

Wirtualny policjant

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny dysponuje doskonałym informatycznym narzędziem, popularnie nazywanym – wirtualnym policjantem, które automatycznie wychwytuje przerwy w opłacaniu polis OC. Nawet w momencie kiedy nie zostaniesz skontrolowany przez policję możesz otrzymać wezwanie do zapłaty kary za brak opłacenia polisy OC bezpośrednio od Funduszu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s