Jak sprawdzić czy sprawca wypadku opłacał OC?

code-298493_1920

Osoby, które zostały poszkodowane w wypadku czy kolizji mogą sprawdzić czy pojazd sprawcy ma ważną polisę ubezpieczenia OC. Taka czynność jest bezpłatna, a zarazem możliwa za pośrednictwem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Baza danych Ośrodka Informacji UFG zawiera informacje o polisach komunikacyjnych OC i AC.  Towarzystwa oferujące ten rodzaj ubezpieczeń mają obowiązek przekazywania informacji o nich do bazy Ośrodka Informacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Jeżeli chcesz sprawdzić przez internet, czy właściciel danego pojazdu posiada ważną polisę ubezpieczenia OC, skorzystaj z systemu informatycznego UFG. Potrzebny będzie numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu oraz data zdarzenia.

W informacji zwrotnej otrzymasz:

1.informacje z Ośrodka Informacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego o:

  • numerze  polisy OC,
  • marce pojazdu,
  • nazwie towarzystwa ubezpieczeniowego, które wystawiło tę polisę,
  • danych adresowych firmy ubezpieczeniowej

Lub

2. informację o braku danych o takiej polisie na dzień kolizji .

Uzyskując odpowiedź  o braku pokrycia ubezpieczeniowego wskazanego pojazdu na dzień szkody, Fundusz informuje, że może to być spowodowane jedną z poniższych przyczyn:

  • rzeczywisty brak ochrony ubezpieczeniowej wskazanego pojazdu, wynikający z tego, że jego właściciel nie wykupił lub nie przedłużył ważności polisy OC. W takiej sytuacji odszkodowanie za spowodowany przez ten pojazd wypadek – w zakresie odpowiedzialności cywilnej – wypłaca Fundusz.
  • nie nadesłanie przez firmę ubezpieczeniową informacji o polisie. Towarzystwa Ubezpieczeniowe mają 14 dni od daty sprzedaży ubezpieczenia, na przesłanie informacji o nim – do bazy danych Ośrodka Informacji UFG, dlatego po raz drugi należy sprawdzić OC sprawcy po pewnym czasie.

Jest to najszybszy sposób uzyskania powyższych informacji.

Można też zwrócić się do Funduszu za pośrednictwem poczty mailowej. Odpowiedź można również odebrać osobiście, w siedzibie UFG.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s